Date Time Event Type/Format Tide Duties
Sun 09 Jan 10:30 Winter Woolley Trophies
racing / trophy HW 11:11 - 3.5m
Safety Driver Alan Woodger
Galley Katie Bessant
Galley Olly Turner
Bar Bruce Watt
Race Officer Stephen Harling
Race Officer Eleanor Thomas
Safety Driver Phil Weeks

Sun 16 Jan 15:30 Frostbite Series
racing / club series HW 17:53 - 3.4m
Galley Keith Watson
Galley Sarah Nichols
Bar Dawn O'Connor
Race Officer Jonathan Gosling
Assistant Race Officer Jim Carter
Safety Driver Andy Bartram
Safety Driver Jim Batten

Sat 22 Jan 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 09:16 - 3.7m

Sun 23 Jan 10:00 Frostbite Series
racing / club series HW 09:47 - 3.7m
Galley Ursula Digby
Galley Steve Quantrill
Bar Rebecca Stedham
Race Officer Colin Lee
Assistant Race Officer David Parry
Safety Driver Marie Anne Beard
Safety Driver Chris Berkley

Sun 30 Jan 15:30 Frostbite Series
racing / club series HW 17:13 - 3.5m
Galley Ben Richardson
Galley Lucy Richardson
Bar James Waterer
Race Officer Nigel Hicks
Assistant Race Officer Benjamin Ashley
Safety Driver Rebecca Berrisford
Safety Driver David Blagden

Sat 05 Feb 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 09:32 - 4.1m

Sun 06 Feb 10:00 Frostbite Series
racing / club series HW 10:03 - 3.8m
Galley Nicholas Saunders
Galley Sarah Saunders
Bar Anne Spencer
Race Officer John Woolnough
Assistant Race Officer Chris Cunningham
Safety Driver Thomas Bolton
Safety Driver Graham Buxton-Smith

Sun 13 Feb 15:30 Frostbite Series
racing / club series HW 16:41 - 3.0m
Galley Mark Oswald
Galley Kirstie Oswald
Bar Colin Spencer
Race Officer Richard Cain
Assistant Race Officer Barnaby Dearsley
Safety Driver Alaric Colville
Safety Driver Iain Cook

Sat 19 Feb 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 08:29 - 4.0m

Sun 20 Feb 09:30 Frostbite Series
racing / club series HW 09:00 - 3.9m
Galley Jake Smith
Galley Tabitha Whitcombe
Bar Michael Western
Race Officer Michael Bagge
Assistant Race Officer Hannah Finlay
Safety Driver Charlotte Cooper
Safety Driver Jeremy Kelly

Sun 27 Feb 15:30 Frostbite Series
racing / club series HW 15:59 - 3.0m
Galley Julia Steels
Galley John Steels
Bar Roger Williams
Race Officer Gregory Bartlett
Race Officer David Bartlett
Safety Driver Martin Laver
Safety Driver Nick Moore

Sun 06 Mar 09:30 Frostbite Series
racing / club series HW 09:02 - 4.0m
Galley Bart Stockman
Galley Lucinda Stockman
Bar Rychard Winslade
Race Officer Duncan West
Assistant Race Officer Peter Robinson
Safety Driver Alexander Dudgeon
Safety Driver Harry Durant

Sat 12 Mar 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 12:59 - 2.4m

Sun 13 Mar 14:30 Frostbite Series
racing / club series HW 15:04 - 2.5m
Galley Angela Paterson
Galley Mark Paterson
Bar Jamie Bush
Race Officer Charlotte Gough
Assistant Race Officer Angela Bridges
Safety Driver Jon Eyres
Safety Driver Mark Farries

Sun 20 Mar 09:30 Frostbite Series
racing / club series HW 08:08 - 4.1m
Galley Ray McErlean
Galley Lorraine McErlean
Bar Sue Campbell
Race Officer Andy Hohl
Race Officer Simon Greenslade
Safety Driver James Fellows
Safety Driver Robin Barker

Sat 26 Mar 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 12:39 - 2.6m

Sat 26 Mar 11:00 Solo Training Day
training / HW 12:39 - 2.6m

Sun 27 Mar 14:00 Starcross Steamer
racing / pursuit HW 15:30 - 2.7m
Safety Driver Derrick Morrison
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Phil Weeks
Race Officer Ben Cutler-Sharp
Race Officer Matthew Reeves
Race Officer Tim Coombe
Galley David Matthews
Galley Bridget Matthews
Galley Marie-claude Arstall
Galley Cindy Tyrrell

Fri 01 Apr 18:00 Junior Training Evenings Start
training / HW 20:14 - 4.0m

Sat 02 Apr 10:00 Working Party (Yacht/Dinghy Cruisers)
social / HW 08:28 - 4.1m

Sat 02 Apr 19:00 Fitting Out Supper
social / HW 08:28 - 4.1m

Sun 03 Apr 09:30 Spring Series
racing / club series HW 09:00 - 4.1m
Race Officer Mike Baker
Assistant Race Officer Alaric Colville
Safety Driver Vyv Game
Safety Driver Andrew Gladstone
Galley Emma Moore
Galley Alan Moore
Bar Peter D'Silva

Sun 03 Apr 11:00 Autumn/Winter Prize-giving
social / HW 09:00 - 4.1m

Sat 09 Apr 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 12:06 - 2.6m

Sat 09 Apr 10:30 Dinghy Cruise (up river)
dinghy cruise / HW 12:06 - 2.6m
Dinghy Cruise Officer Roger Moseley
Safety Driver Jeremy Kelly

Sun 10 Apr 12:00 Spring Series
racing / club series HW 13:16 - 2.4m
Race Officer Simon Deeks
Assistant Race Officer Nick Clarance
Safety Driver Charlotte Gough
Safety Driver Toby Gray
Galley Tim King
Galley Maria King
Bar Geoff Davey

Sun 10 Apr 13:30 Spring Series
racing / club series HW 13:16 - 2.4m
Race Officer Simon Deeks
Assistant Race Officer Nick Clarance
Safety Driver Charlotte Gough
Safety Driver Toby Gray
Galley Tim King
Galley Maria King
Bar Geoff Davey

Wed 13 Apr 18:30 Evening Series
racing / handicap series HW 17:32 - 3.1m
Race Officer Nick Turner
Assistant Race Officer Carly Gurr
Safety Driver Steven Grebot
Safety Driver Oliver Greenslade
Galley Julia Mason
Galley Richard Mason
Bar William Goddard
Galley Liz Durant

Sun 17 Apr 09:30 Easter Series
racing / trophy HW 08:05 - 4.0m
Race Officer Tony Blackmore
Race Officer Ralph Wogan
Safety Driver Peter Hartle
Safety Driver John Herbert
Galley Simon Durant
Bar Julia Green

Mon 18 Apr 09:30 Easter Series
racing / trophy HW 08:44 - 4.1m
Race Officer James Bowman
Assistant Race Officer Andrew Gladstone
Safety Driver Hamish Hall
Safety Driver Matt Hammill
Galley Anita Crouch
Galley Max Crouch
Bar Paul Jacobs

Mon 18 Apr 10:30 Easter Series
racing / trophy HW 08:44 - 4.1m
Race Officer James Bowman
Assistant Race Officer Andrew Gladstone
Galley Anita Crouch
Galley Max Crouch
Bar Paul Jacobs
Safety Driver Hamish Hall
Safety Driver Matt Hammill

Sat 23 Apr 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 12:19 - 2.9m

Sat 23 Apr 10:30 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 12:19 - 2.9m
Safety Driver Paul Marshall
Dinghy Cruise Officer Aidan Whiteley
Bar Robert Flack

more information
Sun 24 Apr 13:00 George Eaton / John Bridger Trophies
racing / trophy HW 13:44 - 2.7m
Race Officer Paul Bartlett
Assistant Race Officer Nicky Bartlett
Safety Driver Mark Taylor
Safety Driver Huw Williams
Galley Steve Harris
Galley Gill Harris
Bar Andrew Johnstone

Wed 27 Apr 18:30 Evening Series
Early Start
racing / handicap series HW 17:36 - 3.4m
Race Officer Alistair Glen
Assistant Race Officer Moira Glen
Galley Neil Hart
Galley Nicola Hart
Bar Jake Langdon
Safety Driver Ian Hodges
Safety Driver Andy Hohl

Sat 30 Apr 11:30 Dinghy Cruise (down river)
dinghy cruise / HW 07:20 - 3.9m
Safety Driver Peter Browne
Dinghy Cruise Officer

Sun 01 May 09:30 Spring Series
racing / club series HW 08:00 - 3.9m
Race Officer Mike Arstall
Assistant Race Officer Eamon Tyrrell
Galley Martin Hartley
Galley Azeema Hartley
Bar Helen Gillard
Safety Driver Matthew Holmes
Safety Driver Rupert Irons

Sat 07 May 10:00 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 10:59 - 2.9m
Dinghy Cruise Officer John Steels
Safety Driver Jerry Bird
Bar Eleanor Butler

Sun 08 May 10:30 Spring Series
racing / club series HW 11:46 - 2.6m
Assistant Race Officer Michael Tuckett
Race Officer Vyv Game
Galley Peter Godbeer
Galley Richard Gregson
Bar Claire Hughes
Safety Driver Scott Kaczor
Safety Driver Timothy Kenefick

Sun 08 May 11:30 Spring Series
racing / club series HW 11:46 - 2.6m
Race Officer Vyv Game
Assistant Race Officer Michael Tuckett
Galley Paul Cottrell
Galley Margaret Cottrell
Bar Sam Hilton
Safety Driver Scott Kaczor
Safety Driver Timothy Kenefick

Sat 14 May 10:00 Dinghy Cruise (down river)
dinghy cruise / HW 05:52 - 3.6m
Safety Driver Richard Fryer
Dinghy Cruise Officer Steve Peat

Sun 15 May 18:00 Spring Series
racing / club series HW 19:13 - 3.9m
Race Officer Nigel Hicks
Assistant Race Officer Will Payton
Galley Sally Dale
Galley William Dale
Bar Fiona Irvine
Safety Driver William King
Safety Driver Timothy Kenefick

Wed 18 May 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 21:23 - 4.1m
Race Officer Doug Smith
Assistant Race Officer Ben Fricker
Galley Stephanie Kemp-Smith
Galley Tristan Kemp-Smith
Bar Alistair Jenkins
Safety Driver Stephen McDonald
Safety Driver Nigel McKay

Sat 21 May 10:00 Hurricane Open Meeting
racing / open HW 11:26 - 3.3m
Safety Driver Kevin Clarke
Safety Driver Derrick Morrison
Safety Driver Alan Woodger
Race Officer Paul Kelley

Sun 22 May 11:00 Hurricane Open Meeting
racing / open HW 12:23 - 3.1m
Safety Driver Kevin Clarke
Safety Driver Derrick Morrison
Safety Driver Alan Woodger
Race Officer Paul Kelley

NEXT EVENT ...
Sat 28 May
16:30 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 18:29 - 3.6m
Safety Driver Roy Smith
Safety Driver Paul Cottrell
Dinghy Cruise Officer Ian Campbell
Bar Nick Shepperd

Sun 29 May 18:00 Spring Series
racing / club series HW 19:08 - 3.7m
Race Officer Bob Beare
Race Officer Ben Neild
Galley Stephen Disney
Galley Qian (cici) Zeng
Bar Tim Legood
Safety Driver Martin Laver
Safety Driver Paul Marshall

Wed 01 Jun 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 20:43 - 3.8m
Assistant Race Officer June Barker
Race Officer Robin Barker
Galley Jerry Bird
Galley Dawn Bird
Bar Simon Mansfield
Safety Driver Julian Parlett
Safety Driver Sandy Paskins

Sat 04 Jun 09:00 Dinghy Cruise (up river)
dinghy cruise / HW 10:11 - 3.1m
Dinghy Cruise Officer Graham Ireland
Safety Driver Bob Fox

Sat 04 Jun 10:00 Newport Trophy (Yacht Race)
racing / cruiser HW 10:11 - 3.1m
Dinghy Cruise Officer Mike Horwood

Sun 05 Jun 09:30 Spring Series
racing / club series HW 10:49 - 3.0m
Assistant Race Officer Liz Charles
Race Officer Robin Charles
Galley Joshua Wright
Galley Peta-jane Wright
Bar Martin Wall
Safety Driver Julian Perrett
Safety Driver Shelley Rhodes
Safety Driver Julian Perrett
Safety Driver Shelley Rhodes

Sun 05 Jun 10:30 Spring Series
racing / club series HW 10:49 - 3.0m
Assistant Race Officer Liz Charles
Race Officer Robin Charles
Galley Joshua Wright
Galley Peta-jane Wright
Bar Martin Wall
Safety Driver Julian Perrett
Safety Driver Shelley Rhodes

Sat 11 Jun 15:00 Topper & Tera Open Meeting
racing / open HW 16:44 - 3.3m
Safety Driver Neil Ballantyne
Safety Driver Thomas Reed
Safety Driver Bob Beare

Sun 12 Jun 16:15 Simon Dunsford Trophy
racing / trophy2 HW 17:44 - 3.6m
Safety Driver Ed Richings
Safety Driver Nick Jones
Safety Driver Kevin Clarke
Assistant Race Officer Sarah Roberts
Assistant Race Officer Mary Elkington
Race Officer Mark Elkington
Galley Edward Hazelden
Galley Suzanne Hazelden
Bar Emma Allan

Sun 12 Jun 16:30 Patrick Kelley 'Personal' Pursuit
includes separate junior race
racing / pursuit HW 17:44 - 3.6m
Safety Driver Ed Richings
Safety Driver Nick Jones
Safety Driver Kevin Clarke
Assistant Race Officer Sarah Roberts
Assistant Race Officer Mary Elkington
Race Officer Mark Elkington
Galley Suzanne Hazelden
Galley Edward Hazelden
Bar Emma Allan

Wed 15 Jun 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 20:26 - 4.1m
Assistant Race Officer Rupert Greeves
Race Officer Richard Watsham
Galley Carron West
Galley Duncan West
Bar Elaine Beer
Safety Driver Ian Strange
Safety Driver Basil Strickland

Sat 18 Jun 09:30 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 10:36 - 3.7m
Safety Driver Graham Cooper
Dinghy Cruise Officer Eric Berggren
Bar Guy Bridger

Sun 19 Jun 10:00 Summer Series
racing / club series HW 11:24 - 3.5m
Race Officer Ralph Wogan
Assistant Race Officer Clare Knight
Galley Annelise Widdowson
Galley Nigel Widdowson
Bar Clarissa Brown
Safety Driver James Falle
Safety Driver Mark Tothill

Sun 19 Jun 11:00 Summer Series
racing / club series HW 11:24 - 3.5m
Assistant Race Officer Clare Knight
Race Officer Ralph Wogan
Bar Clarissa Brown
Galley Nigel Widdowson
Galley Annelise Widdowson
Safety Driver James Falle
Safety Driver Mark Tothill

Sat 25 Jun 10:00 Working Party (Juniors)
social / HW 17:00 - 3.2m

Sun 26 Jun 17:00 Squires Cups
racing / squires HW 17:52 - 3.3m
Safety Driver Andy Bartram
Safety Driver Nick Jones
Safety Driver John Herbert
Race Officer David Lee
Assistant Race Officer Kate Lee
Assistant Race Officer
Bar Andrew Carlisle
Galley Richard Vain
Galley Kate Vain

Wed 29 Jun 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 19:54 - 3.7m
Race Officer Tony Avery
Assistant Race Officer Nigel McKay
Galley Lauren Trehern
Galley Jos Trehern
Bar Andrew Carmichael
Safety Driver Simon Tytherleigh
Safety Driver Andrew Utting

Sun 03 Jul 09:30 Summer Series
racing / club series HW 10:05 - 3.2m
Race Officer Crispin Taylor
Race Officer Guy Harrill
Bar Neil Chandler
Galley Victoria Hammond
Galley Matthew Welch
Safety Driver Huw Williams
Safety Driver Andy Wood

Sat 09 Jul 13:00 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 14:47 - 3.0m
Dinghy Cruise Officer Nigel Howe
Safety Driver Harry Durant
Safety Driver Marcia Fletcher
Bar Deirdre Jennings

Sat 09 Jul 18:00 250th Anniversary Celebrations
social / HW 14:47 - 3.0m

Sun 10 Jul 15:00 250th Anniversary Race
racing / trophy HW 16:03 - 3.2m
Race Officer John Donovan
Assistant Race Officer Chris Southwell
Galley Timandra Manders
Galley Thomas Manders
Bar Roger Williams
Safety Driver Jonathan Newall
Safety Driver Shelley Rhodes

Wed 13 Jul 19:00 July 12th/John Donovan Trophies
racing / trophy HW 19:20 - 4.0m
Race Officer Matthew Holmes
Race Officer Ben Neild
Bar Philippa Goddard
Galley Jane Margetts
Galley John Margetts
Safety Driver Aidan Whiteley
Safety Driver Edward Venmore

Sat 16 Jul 09:00 Dinghy Cruise (Up River)
dinghy cruise / HW 09:39 - 3.9m
Safety Driver Graham Ireland
Safety Driver Richard Cain
Dinghy Cruise Officer Graham Ireland

Sun 17 Jul 10:00 Summer Series
racing / club series HW 10:26 - 3.8m
Race Officer Richard Garry
Race Officer Sam Woolner
Bar Peter Doman
Galley Rebecca Mitchell
Galley Jemma Mitchell
Safety Driver Robin Barker
Safety Driver James Barlow

Sat 23 Jul 13:00 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 15:09 - 2.8m
Dinghy Cruise Officer Graham Cooper
Safety Driver Michael Bagge
Bar Amelia Mansfield

Sun 24 Jul 15:00 Kathleen / Buxton Belle Trophies
racing / trophy HW 16:17 - 2.9m
Race Officer Ben Cutler-Sharp
Assistant Race Officer Kez Wiltshire
Assistant Race Officer Sam Leonard
Bar Bill Croome
Galley Kevin Fitzpatrick
Galley Felicity Webster
Safety Driver Huw Williams
Safety Driver Thomas Bolton

Sun 24 Jul 16:00 Kathleen / Buxton Belle Trophies
racing / trophy HW 16:17 - 2.9m
Race Officer Ben Cutler-Sharp
Assistant Race Officer Kez Wiltshire
Assistant Race Officer Sam Leonard
Galley Felicity Webster
Galley Kevin Fitzpatrick
Bar Bill Croome
Safety Driver Thomas Bolton
Safety Driver Andy Bartram

Sun 24 Jul 17:00 Kathleen / Buxton Belle Trophies
racing / trophy HW 16:17 - 2.9m
Race Officer Ben Cutler-Sharp
Assistant Race Officer Kez Wiltshire
Assistant Race Officer Sam Leonard
Galley Katy Herdman
Galley Mathew Herdman
Bar Susannah Goddard
Safety Driver Thomas Bolton
Safety Driver Andy Bartram

Wed 27 Jul 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 18:54 - 3.6m
Assistant Race Officer Stephen McDonald
Race Officer Michael Webster
Bar Tim Legood
Galley Martyn Bradley
Galley Heather McGrouther-Bradley
Safety Driver Marie Anne Beard
Safety Driver Chris Berkley

Sat 30 Jul 10:00 Drew Trophy (Yacht Race)
racing / cruiser HW 08:42 - 3.5m
Dinghy Cruise Officer Mike Horwood

Sat 30 Jul 12:30 Commodores Dinghy Cruise (down river)
Strawberries and Cream Tea back at the Club - approx 16.00
dinghy cruise / HW 08:42 - 3.5m
Safety Driver Jeremy Lees
Dinghy Cruise Officer Ian Purvis
Safety Driver Mark Elkington

Sun 31 Jul 09:30 Summer Series
racing / club series HW 09:19 - 3.5m
Race Officer Oliver Greenslade
Assistant Race Officer Bruce Watt
Galley Tina Worth
Galley Gary Worth
Bar Jeremy Kelly
Safety Driver Rebecca Berrisford
Safety Driver David Blagden

Sat 06 Aug 11:30 Solo/Laser Open Meeting
racing / open HW 13:01 - 3.0m
Safety Driver Kevin Clarke
Safety Driver Mark Farries
Safety Driver Andy Bartram
Race Officer Russell Gibbs
Assistant Race Officer Lucy Loughton
Race Officer Tony Blackmore

Sun 07 Aug 13:30 Long Distance Estuary Race
racing / trophy HW 14:12 - 2.9m
Safety Driver Pete Scott
Safety Driver Phil Weeks
Safety Driver John Allen MBE
Race Officer Simon Greenslade
Assistant Race Officer Jamie Penn
Galley Janet Gordon
Galley Leighton Hargreaves
Bar Karen Hampton

Wed 10 Aug 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 18:10 - 3.7m
Race Officer Keith Wheatley
Race Officer Jonathan Carr
Bar Rob Clay
Galley Danielle Heron
Galley Alex Long
Safety Driver Joseph Buxton-Smith
Safety Driver Jim Carter

Sat 13 Aug 12:30 Dinghy Cruise (Down River)
dinghy cruise / HW 08:36 - 3.9m
Dinghy Cruise Officer Aidan Whiteley
Safety Driver Doug Smith
Safety Driver Aidan Whiteley

Sun 14 Aug 09:30 Summer Series
racing / club series HW 09:22 - 4.0m
Race Officer Grant Boorer
Assistant Race Officer Hannah Finlay
Bar Bob Jones
Galley Joy Lovett
Galley Kathy Jones
Safety Driver Graham Buxton-Smith
Safety Driver Nigel Hingston

Thu 18 Aug 10:00 Junior Regatta
racing / open HW 11:40 - 3.3m
Safety Driver Robert Simmons
Safety Driver Scott Kaczor
Safety Driver Neil Ballantyne

Fri 19 Aug 10:00 Junior Regatta
racing / open HW 12:08 - 3.1m
Safety Driver Neil Ballantyne
Safety Driver Scott Kaczor
Safety Driver Robert Simmons

Sat 20 Aug 11:00 Junior Regatta
racing / open HW 12:47 - 2.8m
Safety Driver Neil Ballantyne
Safety Driver Scott Kaczor
Safety Driver Robert Simmons

Sun 21 Aug 12:00 Junior Regatta
racing / open HW 13:53 - 2.7m
Safety Driver Neil Ballantyne
Safety Driver Scott Kaczor
Safety Driver Robert Simmons

Wed 24 Aug 19:00 Evening Series
racing / handicap series HW 17:45 - 3.3m
Race Officer Doug Smith
Race Officer Doug Smith
Bar Ian Campbell
Galley Alan Wood
Galley Elizabeth Wood
Safety Driver Alaric Colville
Safety Driver Iain Cook

Sat 27 Aug 18:00 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 19:58 - 3.9m
Dinghy Cruise Officer Sylvia Statham
Bar James Aylward

Sat 27 Aug 12:00 Dinghy Cruise (down river)
dinghy cruise / HW 07:46 - 3.6m
Dinghy Cruise Officer Fiona Stonham
Safety Driver Fiona Stonham
Safety Driver Richard Fryer

Sun 28 Aug 09:30 Summer Series
racing / club series HW 08:24 - 3.6m
Race Officer Mike Arstall
Assistant Race Officer Eamon Tyrrell
Bar Anthony Treen
Galley Grzegorz Kaniak
Galley Daniel Searle
Safety Driver Charlotte Cooper
Safety Driver Alex Dando

Sat 03 Sep 10:00 Exe Regatta
racing / regatta_dinghy HW 11:39 - 3.2m
Safety Driver Phil Weeks
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Galley Cindy Tyrrell
Galley Marie-claude Arstall
Galley Lynn Dyson
Galley Nigel Dyson
Bar Hannah Finlay
Race Officer Paul Kelley
Race Officer Colin Lee

Sat 03 Sep 11:00 Exe Regatta
racing / regatta_dinghy HW 11:39 - 3.2m
Safety Driver Phil Weeks
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Bar Hannah Finlay
Galley Lynn Dyson
Galley Nigel Dyson
Galley
Galley
Race Officer Paul Kelley
Race Officer Colin Lee

Sun 04 Sep 11:00 Exe Regatta
racing / regatta_dinghy HW 12:33 - 3.0m
Safety Driver Phil Weeks
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Bar Tim Evans
Galley Simon Tytherleigh
Galley Grace Deeks
Galley Pete Summers
Galley Victoria Summers
Race Officer Paul Kelley
Race Officer Colin Lee

Sun 04 Sep 12:00 Exe Regatta
racing / regatta_dinghy HW 12:33 - 3.0m
Safety Driver Phil Weeks
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Bar Tim Evans
Galley Victoria Summers
Galley Pete Summers
Galley Grace Deeks
Galley Simon Tytherleigh
Race Officer Paul Kelley
Race Officer Colin Lee

Wed 07 Sep 18:30 Evening Series
Early Start
racing / club series HW 16:57 - 3.4m
Race Officer Michael Bagge
Assistant Race Officer Chris Southwell
Bar David Gough
Galley Christopher Lloyd
Galley Anita Wood

Sat 10 Sep 10:00 Chaos Trophy (Yacht Race)
racing / cruiser HW 07:31 - 3.9m
Dinghy Cruise Officer Mike Horwood

Sat 10 Sep 11:30 Dinghy Cruise (down river)
dinghy cruise / HW 07:31 - 3.9m
Dinghy Cruise Officer Peter Browne
Safety Driver Gary Thompson
Safety Driver Peter Browne

Sun 11 Sep 09:30 Summer Series
racing / club series HW 08:17 - 4.1m
Race Officer Ralph Wogan
Assistant Race Officer Peter Robinson
Bar William Allan
Galley Daniel Still
Galley Clemence Scalbert
Safety Driver Jon Eyres
Safety Driver James Falle

Sun 11 Sep 10:30 Spring/Summer Prize-giving
social / HW 08:17 - 4.1m

Sat 17 Sep 10:00 Merlin Rocket Open Meeting
racing / open HW 11:19 - 3.2m
Safety Driver Kevin Clarke
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Race Officer Tim Coombe
Assistant Race Officer Lucy Loughton
Race Officer Russell Gibbs

Sun 18 Sep 10:30 Merlin Rocket Open Meeting
racing / open HW 11:56 - 2.9m
Safety Driver Kevin Clarke
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Race Officer Russell Gibbs
Race Officer Tim Coombe
Assistant Race Officer Lucy Loughton

Sat 24 Sep 10:00 Working Party (Racers)
social / HW 18:50 - 3.8m

Sun 25 Sep 17:30 Autumn Series
Late tide - channel course
racing / club series HW 19:32 - 4.0m
Race Officer Alistair Glen
Assistant Race Officer Moira Glen
Galley Sarah Bentley
Bar Simon Perkins
Galley Richard Bentley
Safety Driver Harry Durant
Safety Driver Mark Farries

Sat 01 Oct 09:30 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 10:39 - 3.6m
Dinghy Cruise Officer Paul Cottrell
Safety Driver Stephen Peat
Bar Alister Green

Sun 02 Oct 10:00 Rough and Tumble Trophy
racing / trophy2 HW 11:20 - 3.3m
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Safety Driver John Allen MBE
Race Officer Mark Pollard
Assistant Race Officer Martin Walbank
Assistant Race Officer Edward Venmore
Galley Sue Turner
Galley Simon Tytherleigh
Bar Derek Hathaway

Sun 02 Oct 10:15 RNLI Pursuit
with a separate junior race
racing / pursuit HW 11:20 - 3.3m
Safety Driver Alan Woodger
Safety Driver Derrick Morrison
Safety Driver John Allen MBE
Race Officer Mark Pollard
Assistant Race Officer Martin Walbank
Assistant Race Officer Edward Venmore
Galley Simon Tytherleigh
Galley Sue Turner
Bar Derek Hathaway

Sat 15 Oct 09:30 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 10:13 - 3.6m
Dinghy Cruise Officer Jerry Bird
Safety Driver Roy Smith
Bar Alison McGregor

Sun 16 Oct 10:00 Autumn Series
racing / club series HW 10:42 - 3.3m
Race Officer Stephen Harling
Race Officer Eleanor Thomas
Galley Anne Bateson
Galley Jeremy Bateson
Bar Richard Creek
Safety Driver Harry Durant
Safety Driver James Fellows

Sun 23 Oct 16:30 Autumn Series
racing / club series HW 18:14 - 3.8m
Race Officer Michael Bagge
Assistant Race Officer Olly Turner
Galley Eva Bucci
Galley Trisha Clancy
Bar Andrew Maries
Safety Driver Marcia Fletcher
Safety Driver Richard Fryer

Sat 29 Oct 19:00 Laying Up Supper
social / HW 09:50 - 4.0m

Sun 30 Oct 09:30 Autumn Series
racing / club series HW 09:29 - 3.8m
Race Officer Mike Baker
Assistant Race Officer Alaric Colville
Galley Angus Jones
Galley Emily Chesshyre
Bar Joel Moore
Safety Driver Charlotte Gough
Safety Driver Toby Gray

Sun 06 Nov 15:30 Autumn Series
racing / club series HW 17:12 - 4.0m
Race Officer Jonathan Gosling
Assistant Race Officer Jim Carter
Bar Peter Newbery-Thornton
Galley Annette Eaton
Galley Anthony Eaton
Safety Driver Steven Grebot
Safety Driver Oliver Greenslade

Sun 13 Nov 09:30 Autumn Series
racing / club series HW 08:47 - 3.7m
Race Officer Gregory Bartlett
Race Officer David Bartlett
Bar Malcolm Beer
Galley Catherine Farnell
Galley Alex Farnell
Safety Driver Vyv Game
Safety Driver Andrew Gladstone

Sun 20 Nov 15:00 Autumn Series
racing / club series HW 15:35 - 3.4m
Race Officer Nick Turner
Assistant Race Officer Carly Gurr
Bar David Peberdy
Galley Linda Freeman
Galley Henry Freeman
Safety Driver Peter Hartle
Safety Driver John Herbert

Sun 27 Nov 09:30 Autumn Series
racing / club series HW 08:42 - 4.1m
Race Officer Robin Charles
Assistant Race Officer Liz Charles
Bar Roger Moss
Galley Grace Deeks
Galley Judy Green
Safety Driver Harry Durant
Safety Driver Matt Hammill

Sun 27 Nov 11:30 Annual General Meeting
social / HW 08:42 - 4.1m

Sun 04 Dec 14:30 Autumn Series
racing / club series HW 15:44 - 3.5m
Race Officer Richard Watsham
Assistant Race Officer James Beer
Bar Julie Rawle
Galley Jonathan Ball
Galley Steve Quantrill
Safety Driver Nigel Hingston
Safety Driver Ian Hodges

Sun 11 Dec 09:30 Autumn Series
racing / club series HW 08:02 - 3.8m
Race Officer Michael Webster
Race Officer John Woolnough
Bar Hugh Prideaux
Galley Helen Fricker
Galley Ben Fricker
Safety Driver Andy Hohl
Safety Driver Matthew Holmes

Sun 18 Dec 12:00 Autumn Series
racing / club series HW 13:19 - 3.1m
Race Officer Sam Woolner
Race Officer Nigel Skudder
Galley Nick Dudman
Galley Juliette Dudman
Bar Pat Thomson
Safety Driver Rupert Irons
Safety Driver Nick Jones

Sun 18 Dec 13:00 Autumn Series
racing / club series HW 13:19 - 3.1m
Race Officer Sam Woolner
Race Officer Nigel Skudder
Galley Juliette Dudman
Galley Nick Dudman
Bar Pat Thomson
Safety Driver Rupert Irons
Safety Driver Nick Jones

Wed 28 Dec 10:00 Winter Woolley Trophies
racing / trophy HW 10:11 - 4.0m
Race Officer Ralph Wogan
Assistant Race Officer Clare Knight
Safety Driver Phil Weeks
Safety Driver Alan Woodger
Bar Robert Tomlinson
Galley Didier Croze
Galley Rod Freer