Date Time Event Type/Format Tide Duties
Fri 01 Apr 18:00 Junior Training Evenings Start
training / HW 20:14 - 4.0m

Sat 02 Apr 10:00 Working Party (Yacht/Dinghy Cruisers)
social / HW 08:28 - 4.1m

Sat 02 Apr 19:00 Fitting Out Supper
social / HW 08:28 - 4.1m

Sun 03 Apr 09:30 Spring Series
racing / club series HW 09:00 - 4.1m
Race Officer Mike Baker
Assistant Race Officer Alaric Colville
Safety Driver Vyv Game
Safety Driver Andrew Gladstone
Galley Emma Moore
Galley Alan Moore
Bar Peter D'Silva

Sun 03 Apr 11:00 Autumn/Winter Prize-giving
social / HW 09:00 - 4.1m

Sat 09 Apr 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 12:06 - 2.6m

Sat 09 Apr 10:30 Dinghy Cruise (up river)
dinghy cruise / HW 12:06 - 2.6m
Dinghy Cruise Officer Roger Moseley
Safety Driver Jeremy Kelly

Sun 10 Apr 12:00 Spring Series
racing / club series HW 13:16 - 2.4m
Race Officer Simon Deeks
Assistant Race Officer Nick Clarance
Safety Driver Charlotte Gough
Safety Driver Toby Gray
Galley Tim King
Galley Maria King
Bar Geoff Davey

Sun 10 Apr 13:30 Spring Series
racing / club series HW 13:16 - 2.4m
Race Officer Simon Deeks
Assistant Race Officer Nick Clarance
Safety Driver Charlotte Gough
Safety Driver Toby Gray
Galley Tim King
Galley Maria King
Bar Geoff Davey

Wed 13 Apr 18:30 Evening Series
racing / handicap series HW 17:32 - 3.1m
Race Officer Nick Turner
Assistant Race Officer Carly Gurr
Safety Driver Steven Grebot
Safety Driver Oliver Greenslade
Galley Julia Mason
Galley Richard Mason
Bar William Goddard
Galley Liz Durant

Sun 17 Apr 09:30 Easter Series
racing / trophy HW 08:05 - 4.0m
Race Officer Tony Blackmore
Race Officer Ralph Wogan
Safety Driver Peter Hartle
Safety Driver John Herbert
Galley Simon Durant
Bar Julia Green

Mon 18 Apr 09:30 Easter Series
racing / trophy HW 08:44 - 4.1m
Race Officer James Bowman
Assistant Race Officer Andrew Gladstone
Safety Driver Hamish Hall
Safety Driver Matt Hammill
Galley Anita Crouch
Galley Max Crouch
Bar Paul Jacobs

Mon 18 Apr 10:30 Easter Series
racing / trophy HW 08:44 - 4.1m
Race Officer James Bowman
Assistant Race Officer Andrew Gladstone
Galley Anita Crouch
Galley Max Crouch
Bar Paul Jacobs
Safety Driver Hamish Hall
Safety Driver Matt Hammill

Sat 23 Apr 09:30 Junior Saturday Training
training / HW 12:19 - 2.9m

Sat 23 Apr 10:30 Water Sports Session
with Safety Boat Cover
water sports / HW 12:19 - 2.9m
Safety Driver Paul Marshall
Dinghy Cruise Officer Aidan Whiteley
Bar Robert Flack

more information
Sun 24 Apr 13:00 George Eaton / John Bridger Trophies
racing / trophy HW 13:44 - 2.7m
Race Officer Paul Bartlett
Assistant Race Officer Nicky Bartlett
Safety Driver Mark Taylor
Safety Driver Huw Williams
Galley Steve Harris
Galley Gill Harris
Bar Andrew Johnstone

Wed 27 Apr 18:30 Evening Series
Early Start
racing / handicap series HW 17:36 - 3.4m
Race Officer Alistair Glen
Assistant Race Officer Moira Glen
Galley Neil Hart
Galley Nicola Hart
Bar Jake Langdon
Safety Driver Ian Hodges
Safety Driver Andy Hohl

Sat 30 Apr 11:30 Dinghy Cruise (down river)
dinghy cruise / HW 07:20 - 3.9m
Safety Driver Peter Browne
Dinghy Cruise Officer