Starcross Yacht Club - Race Results
Print Results

2021-04-25 Spring Series 4 [club series plus] Start: 17:30 OOD: Michael Bagge
WIND: 11-15 knots (SE) - 5-10 knots (S)

AsymmetricHandicap (average lap) [national PY]
Class No. Helm/Crew Elapsed PY Corrected Laps Points Code
B14 764 Tony Blackmore / Michael Bagge 00:59:4786001:09:314 1
RS700 978 Steve McDonald 01:01:5884501:13:204 2
RS100 8.4 202 Jake Smith 00:59:57100401:19:373 3
RS400 910 Jonathan Carr / Keith Wheatley -942-0 6 DNC
B14 789 Crispin Taylor / Guy Harrill -860-0 6 DNC

Fast HandicapHandicap (average lap) [national PY]
Class No. Helm/Crew Elapsed PY Corrected Laps Points Code
Phantom 1383 James Fellows 01:00:59100401:00:443 1
Merlin 3779 Dave Lee / Clare Knight 01:00:1298001:01:263 2
Hornet 2077 Tim Coombe / James Beer 00:59:4295501:02:313 3
Merlin 3721 Nick Turner / Carly Gurr 01:01:2698001:02:413 4
Merlin (wood) 3553 Andrew Paley / Clare Paley 01:02:1399001:02:513 5
Merlin 3797 Mark Elkington / Sarah Roberts 01:01:4198001:02:573 6
Phantom 1222 Oli Greenslade 01:04:13100401:03:583 7
Merlin 3813 Steve Harling / Eleanor Thomas 01:02:4198001:03:583 7
Merlin 37 Vyv Game / Mike Tuckett 01:07:0598001:08:273 9
RS200 361 Grant Boorer / Alex Dudgeon 01:12:04104601:08:543 10
Hornet 2165 Andy Hohl / Philippa Greenslade 01:10:0595501:13:233 11
RS200 1143 Bob Beare / Huw Beare -1046-1 14 DNF
Osprey 1356 Martin Walbank / Mark Pollard -930-1 14 DNF

Slow HandicapHandicap (average lap) [national PY]
Class No. Helm/Crew Elapsed PY Corrected Laps Points Code
RS Aero 7 3174 Greg Bartlett 00:42:33106500:39:572 1
RS Aero 7 3438 Paul Bartlett 00:43:19106500:40:402 2
RS Aero 7 3023 Richard Watsham 00:43:25106500:40:462 3
D-Zero 236 Dave Bartlett 00:44:11102900:42:562 4
Laser 133260 Robert Flack 00:47:49110000:43:282 5
Solo 5786 Simon Greenslade 00:50:06114200:43:522 6
Laser Radial 155959 Jonathan Newall 00:50:26114700:43:582 7
Solo 5729 Alistair Glen 00:50:13114200:43:582 7
Laser 194345 Will Payton 00:48:39110000:44:142 9
Laser Radial 208190 Nigel McKay 00:50:46114700:44:162 10
Solo 5709 Simon Deeks 00:51:53114200:45:262 11
Enterprise 19002 Grant Simmons / Jill Simmons 00:52:40112200:46:562 12
Finn 0 Andy Bartram 00:52:22104900:49:552 13
RS Tera Pro 798 Harriet Paley 00:35:20135900:52:001 14
RS Tera Sport 1556 Kirsty Scott 00:38:56144500:53:531 15
Laser Radial 186020 Claire Hughes -1147-0 25 DNC
Laser 200838 B Beare -1100-0 25 DNC
Byte Cii 2945 Charlotte Gough -1135-0 25 DNC
D-Zero 123 David Blagden -1029-1 25 OCS
Solo 3835 Roy Pryor -1142-1 25 DNF
RS Tera Sport 2121 Polly Scott -1445-0 25 DNC
National 12 - DB 3484 Dougal/helen Scott / Polly Scott -1089-1 25 OCS
National 12 - DB 3512 Helen Scott / Polly/ Kirsty Scott -1089-0 25 DNC
Solo 5926 John Steels -1142-0 25 DNC
Solo 5820 Michael Webster -1142-0 999 OOD
Laser Radial 176836 Michael Bagge -1147-0 999 OOD

MultihullHandicap (average lap) [national PY]
Class No. Helm/Crew Elapsed PY Corrected Laps Points Code
Hurricane SX 416 Doug Smith / Isobel Smith 00:48:3369501:09:514 1
Hurricane SX 207 J Carter / J Gosling 00:49:1169501:10:464 2
Hurricane SX 485 Graham Buxton-smith / Jeni Davis 00:54:2169501:18:124 3
Hurricane SX 101 Joe Buxton-Smith / Gemma Quickenden -695-0 9 DNC
Dart 18 6077 Mike Arstall -832-0 9 DNC
Hurricane SX 346 Robin Ponting / Eloise Smith -695-0 9 DNC
Hurricane SX 448 Mike Baker / Alaric Colville -695-0 9 DNC
Hurricane SX 457 Mike Arstall / Eamon Tyrell -695-0 9 DNC
Hurricane SX 315 Tesni King / Bill King -695-0 999 OOD

 KEY: DNF - did not finish; DNS - did not start; DNC - did not compete; DSQ - disqualified; OCS - on course side at start; OOD - race officer (average points); NSC - did not sail course; NSL - competitor not on finishing lap when race abandoned;


 created 25_04_21 - please report any problems to the OOD or through the website forum